EnergyBet- czy obstawianie u nich jest legalne?

EnergyBet to siostrzany serwis profesjonalnego kasyna online EnergyCasino. Właścicielem obu stron jest spółka Probe Investments Limited zarejestrowana na Malcie. Gry hazardowe i zakłady online u tego dostawcy dostępne są od lat i firma bardzo dba o profesjonalizm oraz przestrzeganie wysokich europejskich standardów. Nie bez powodu postarała się o odpowiednie licencje: licencję 000-039325-R-319309-010 wydaną przez brytyjską instytucję Gambling Commission (UK GC) oraz licencję B2C o numerze MGA/B2C/224/2012 wydaną w dniu 1.08.2018 przez Malta Gaming Authority (MGA). To nie wszystko: poziom usług oferowanych przez Probe Investments Limited został doceniony na imprezach z branży hazardowej. Firma otrzymała wyróżnienia Malta’s iGaming Excellence Awards, SBC Awards i Global Gaming Awards.

Wszystko to robi wrażenie, a wejście na stronę EnergyBet zachęca profesjonalną oprawą i obietnicą bonusu powitalnego. Dlaczego wszystko to brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe? Otóż nie wszystko, co jest legalne w Unii Europejskiej, jest automatycznie zgodne z polskim prawem. Licencje, o które postarał się bukmacher, co prawda dają mu prawo do legalnego działania w Unii Europejskiej, ale niekoniecznie w Polsce. Dzieje się tak za sprawą nowej ustawy hazardowej, która weszła w życie w kwietniu 2017 roku i całkowicie zatrząsnęła rynkiem gier hazardowych i zakładów sportowych w Polsce. Ustawa przewiduje co prawda działalność niepaństwowych firm oferujących usługi bukmacherskie, w tym firm zza granicy. Ale jest warunek: trzeba postarać się o licencję polskiego Ministerstwa Finansów. I podczas gdy wielu bukmacherów wszem i wobec ogłasza, że taką licencję posiada i działa w związku z tym legalnie, na stronie EnergyBet na ten temat ani widu, ani słychu. Dlaczego?

Rejestracja a regulamin

Jak każdy bukmacher operujący online, także EnergyBet poprosi nas najpierw o założenie konta w serwisie. Wszystko wygląda pięknie, bo strona jest dostępna po polsku, a w czasie rejestracji jasno pokazujemy, że jesteśmy Polakami, zamieszkujemy w Polsce i okazujemy się polskim dokumentem tożsamości. Jest jednak jeden ważny szczegół: bukmacher poprosi nas o zatwierdzenie rozumienia regulaminu przy rejestracji oraz o zobowiązanie się do jego przestrzegania. Oczywiście, nikt z nas regulaminów nie czyta. Niestety, tym razem mogą nas ominąć ważne informacje. W regulaminie jest bowiem napisane co następuje:

Do obowiązków użytkownika należy upewnienie się, czy w jego kraju legalnym jest korzystanie z hazardu online.

oraz

Użytkownik oświadcza i gwarantuje, że ma ponad osiemnaście (18) lat lub wymagany minimalny wiek, który przewidziano w przepisach w jurysdykcji obowiązującej dla użytkownika, oraz że na podstawie prawa właściwego dla użytkownika poświadcza, że może uczestniczyć w grach oferowanych na stronie internetowej. 

oraz

W żadnym wypadku nie ponosimy odpowiedzialności za korzystanie z naszych usług przez nieuprawnione do tego osoby lub nieletnich.

Tym razem bukmacherowi sprytnie udało się przenieść całą odpowiedzialność na użytkownika. Chociaż może nie całą: serwis ze swojej strony określa, że usługi nie są dostępne użytkownikom krajów, gdzie zakłady online u tego bukmachera byłyby nielegalne. I tak dostęp do serwisu z polskich adresów IP jest dość niejasny: strona bywa blokowana czy to przez polski rząd, czy to przez samego Probe Investments Limited.

Promocje i bonusy

Kolejną kwestią ważną dla użytkowników EnergyBet z Polski będzie dostępność bonusów i kodów promocyjnych. Jeśli już uda nam się założyć konto u tego bukmachera, będziemy liczyli na taką samą szczodrość jak w przypadku pozostałych bukmacherów online, którzy oferują hojne bonusy powitalne oraz regularne oferty promocyjne. I tak EnergyBet kusi nas informacjami w języki polskim o ofercie powitalnej dla nowych użytkowników serwisu: 25% bonusu od pierwszego depozytu, nawet do 50 euro, plus kursy zwiększone o 100% dla zakładu kombinacyjnego. Haczyk? Jeśli zaglądniemy w regulamin oferty, dowiemy się, że jest ona niedostępna użytkownikom z 25 krajów, w tym z Polski. Całym szczęściem są jeszcze inne promocje, z których możemy skorzystać, w tym Zwrot za kombi 4+, Weekendowy zwrot w przypadku remisu i Bezpieczny zakład na NHL i na NBA.

Legalny czy nielegalny- pytania i odpowiedzi

Co z tą licencją? Już wyjaśniamy: ustawa hazardowa obecnie obowiązująca w Polsce wymaga od każdego bukmachera, bez względu na to, czy jest to firma polska czy zagraniczna, uzyskania licencji wydawanej przez Ministerstwo Finansów. EnergyBet takiej licencji nie posiada, nie może zatem legalnie oferować usług zakładów sportowych użytkownikom podlegającym polskiemu prawu.

Czemu zatem strona jest oferowana Polakom? Strona bukmachera rzeczywiście jest profesjonalnie przetłumaczona na język polski. Może to jednak być pozostałością sprzed wejścia nowej ustawy, kiedy to bukmacher mógł jeszcze u nas działać legalnie. Poza tym strona niekoniecznie będzie dostępna przy próbach logowania z polskiego adresu IP. Co prawda nie figuruje ona w spisie stron zablokowanych przez polski rząd, ale to dlatego, że bukmacher wycofał się z polskiego rynku i zobowiązał się do zamknięcia swojej oferty dla użytkowników z Polski. Nawet jeśli uda nam się zarejestrować na stronie, regulamin przez nas elektronicznie podpisywany jasno stwierdza, że to do naszych obowiązków należy upewnienie się, że ze strony możemy korzystać legalnie.

Czy korzystanie z nielicencjonowanych bukmacherów przynosi większe wygrane? Rzeczywiście, zakłady obstawiane u bukmacherów nieposiadających polskiej licencji nie są obarczone podatkiem od hazardu. Jednak czy warto ryzykować? Na użytkowników bukmacherów działających bez licencji nałożone mogą być kary pieniężne, które zapewne znacznie przewyższą nasze „zyski” pochodzące z faktu unikania podatku. Jeśli udowodni się nam korzystanie z usług bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów, będziemy zagrożeni karą grzywny w wysokości nawet do 3 360 000 zł!

Jeśli nie EnergyBet, to kto?

Oczywiście, znacie nasze zdanie: korzystanie z usług bukmachera, który nie pokwapił się o uzyskanie licencji polskiego Ministerstwa Finansów nie jest warte ryzyka. Szczególnie, że na rynku istnieje wiele dobrych alternatyw. Na stronie https://www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet znajdziemy całą listę bukmacherów oferujących legalne zakłady sportowe w Polsce:

 • FORTUNA
 • Milenium
 • Star – Typ Sport
 • TOTOLOTEK
 • E-TOTO
 • forBET
 • LV BET
 • Totalbet
 • Cherry Online Polska
 • BEM Operations
 • BetFan
 • Ewinner
 • Typiko
 • Traf-Zakłady Wzajemne

Co oferują nam legalni bukmacherzy? Na pewno dużo więcej, niż tylko obietnicę pomniejszania każdego naszego zakładu o podatek. E-Fortuna, LV BET czy STS to profesjonaliści w swojej branży i możemy być spokojni, że znają się na tym, czym się zajmują. Co więcej, korzystanie z oferty legalnego bukmachera daje nam ochronę prawną w razie problemów i zabezpiecza środki finansowe powierzone bukmacherowi przed próbami oszustwa. Dlatego polecamy Wam zapoznanie się z tymi legalnymi bukmacherami i rozpoczęcie Waszej przygody z zakładami sportowymi w legalny i bezpieczny sposób. Powodzenia!